Srijeda, 20.10.2021.

Adnan Delić predstavio svoj program za Novi Grad Sarajevo – Sve u znaku broj 4

Nedjelja, 18.10.2020. | BiH | Najnovije | Vijesti | Novinar2

U Sarajevu je danas predstavljen program Četvorke (NiP, SDP, NS i NBL) i kandidata za načelnika Općine Novi Grad Adnana Delića, kao i nosioca lista za Vijeće Općine Novi Grad.Program stranaka Četvorke za razvoj Općine Novi Grad kreiran je isključivo shodno potrebama građana Novog Grada, a nakon što je izvršen obilazak 28 mjesnih zajednica na području ove općine, rekao je Delić u početku obraćanja javnosti.

“Naš program razvoja sadrži 44 mjere i projekta koje planiramo realizovati u četverogodišnjem mandatu. Kod nas je sve u znaku broja četiri, mi smo stranke Četvorke i tražimo četverogodišnji mandat. Ja sam broj četiri na glasačkom listiću i u svrhu toga danas predstavljamo četiri ključna segmenta iz našeg programa”, rekao je Delić.

Dodaje kako Općinu Novi Grad vide kao jednu od najmodernijih i najrazvijenijih općina u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH). Ujedno je smatraju općinom u kojoj građani ugodno žive, a privredni subjekti unosno posluju. Ova općina ima sve potrebne resurse za ovakvo nešto, jer ima geostrateški položaj, sve saobraćajnice, putnu infrastrukturu i ogroman ljudski potencijal.

“Fokus želimo staviti na privredu i ekonomski razvoj naše općine, jer će to generirati kvalitetna radna mjesta i omogućiti našim građanima da svoju budućnost kreiraju u našoj općini i našem gradu”, nastavlja.

Prva od četiri ključne tačke je borba protiv korupcije, što je imperativ stranaka Četvorke.

“Želimo uspostaviti javni registar svih uposlenika u javnoj upravi jer tim uposlenicima nisu poslodavci stranke, nego građani. Želimo uspostaviti registar svih upravljačkih funkcija, svih poticaja, grantova, javnih poziva, direktnih sporazuma, stipendista i svega onoga što nam do sada nije bilo dostupno. Osim toga, želimo i javne peroidične izvještaje načelnika i javne administracije. Želimo osigurati kvalitetne javne kanale kako bi građani bili na vrijeme informisani”, kaže.

Osim toga, planiraju i osloboditi privredne subjekte određenih nameta koje su u zakonskoj regulativi na lokalnoj samoupravi, a sve to kako bi privukli veći broj privrednih subjekata u ovu općinu.

“Planiramo uspostaviti jednošalterski sistem gdje će pravno lice moći na jednom mjestu da registruje svoj pravni subjekat i ostvari sva prava koja ga sljeduju po zakonima ove države. Planiramo osnovati poduzetničke inkubatore, poslovne hubove, privredno sajamski centar gdje će naše firme moći da izlažu svoje proizvode i na taj način podignu vidljivost naše općine, grada Sarajeva, Kantona Sarajeva i generalno BIH”, nastavlja.

Planiraju nastaviti i sa pozitivnim praksama prekvalifikacije i dokvalifikacije za deficitarna zanimanja jer je “činjenica da naš obrazovni sistem nije usklađen sa tržištima rada”. 

“Ono što je srce našeg programa jeste IT softver tehnološki park, koji planiraju izgraditi u jednom od područja Općine Novi Grad. Taj park treba da okupi domaće IT kompanije koje se bave softverskim inžinjeringom, a one trebaju da obezbijede kvalitetna radna mjesta za stanovnike naše općine. Te IT kompanije trebaju da naprave digitalnu transformaciju naše općine”, govori.

Kao sljedeću tačku navodi javnu upravu. U planu je kreiranje aplikacije Novi Grad koja će sadržati određene segmente, a jedan od njih je aplikacija mjesnih zajednica. Putem ove aplikacije će svaki stanovnik unutar 0-24 moći da prijavi problematiku ili podnijeti inicijative prema općini. 

“Planiramo donijeti nove pravilnike o načinu korištenja službenih telefona, automobila i reprezentacije. jedna od stvari kojoj ćemo posvetiti posebnu pažnju jeste pitanje mladih. Kreirat ćemo Centar za mlade u Sportsko-rekreativnom centru ‘Safet Zajko’. Taj centar treba da bude centar inovacija, novih ideja i razvoja. Povećat ćemo sredstva za sufinansiranje stambenog pitanja mladih. Već su obavljeni razgovori sa višim nivoima vlasti, u planu je izgradnja posebnog naselja za mlade”, govori.

Delić je naposljetku poručio kako je cijeli program dostupan na njegovoj zvaničnoj web stranici, te je pozvao sve građane da 15. novembra izađu na izbore i “da ne biraju vlast, nego budućnost naše domovine”. 

“Nismo baš naivni, svjesni smo da samo plan projekata i mjera ne može donijeti izborni rezultat. Vladajuće političke partije nemaju programa nego se uzdaju u dan izbora i one zloupotrebe koje su doveli do savršenstva kada su u pitanju izbori”, rekao je predsjednik Socijaldemokratske partije BiH Nermin Nikšić, dodavši kako je Četvorka mogla napuniti bilo koji prostor u Sarajevu, ali su odlučili poštovati epidemiološke mjere. Uz to su dodali kako stranke poput SDA nemaju istu praksu, te ne poštuju ni državu ni institucije.

Zatim se obratio načelnik Općine Stari Grad Ibrahim Hadžibajrić, savjetujući Deliću da ne obećava nešto što ne može održati, jer “narod to pamti”. 

“Nas predstavljaju inovativni, stručni i mladi ljudi – sigurno puno bliži narodu nego strankama koje su ih predložile. To je osnovna razlika u konceptu koji danas možete vidjeti ovdje. Ova kandidatura je bio proces koji oslikava tako korektne odnose među partnerima Četvorke. Veliki broj ljudi smo imali u analizi i razmišljanju, a onda se odlučili za njega”, rekao je predsjednik stranke Narod i pravda Elmedin Konaković Elmedin Dino Konaković.

Na više pozicije treba dovesti ljude poput Delića, dodao je Konaković, one koji će polagati račune građanima, medijima, nevladinim organizacijama…

“Općina Novi Grad će dobiti dostupnog načelnika koji će najveći dio vremena provoditi na ulici ovako kako ga provodi sad za vrijeme kampanje, za razliku od drugih koji iz kancelarije ili političkih rovova i ratova žele odlučivati o tome ko ima političku prevlast”, kazao je Konaković.