Utorak, 15.06.2021.

Premijer Forto: Anesteziolozi koji su napustili KCUS su hrabri i dostojanstveni

Subota, 08.05.2021. | BiH | Intervju | Najnovije | Vijesti | Autor

Odlazak najvažnijih ljudskih resursa, specijalističkog zdravstvenog kadra mi sebi u ovom trenutku ne možemo priuštiti, kazao je u intervjuu za „Avaz“ premijer Kantona Sarajevo Edin Forto u povodu odlaska 13 anesteziologa s Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS).

Kako je rekao, u jeku pandemije koronavirusa, a i generalno, strategija mora biti zadržavanje kadra.

– Izuzetno je bitno da ti ljudi ne odu iz BiH uprkos činjenici da su traženi na evropskom tržištu. Zato smo se i odlučili da doktoricama sa KCUS-a ponudimo prelazak u Opću bolnicu do daljnjeg. Opća bolnica u skladu s tim može graditi kapacitete za borbu protiv pandemije u slučaju dolaska četvrtog talasa. Također ovdje moram pohvaliti njihovu odluku i prihvatanje egzistencijalnih rizika koje sa sobom otkaz nosi po cijenu očuvanja ljudskog i profesionalnog dostojanstva. Ja bih to nazvao građanskom hrabrošću – istakao je Forto.

Zatražena smjena

Zatražili ste i smjenu rukovodstva KCUS-ana čelu sa Sebijom Izetbegović. Očekujete li da će se to i desiti i šta ukoliko Vlada FBiH ne ispuni zahtjeve Vlade KS?

– Mi smo navikli da Vlada FBiH ne ispunjava ničije zahtjeve, ne samo naše. Vlada FBiH i ministar zdravstva Vjekoslav Mandić, koji je iz HDZ-a, ponašaju se kao da to uopšte nije u njihovom resoru. On je još jedan ministar u skrivanju, koji ni na koji način ne upravlja krizom koja je uzrokovana pandemijom. To je čovjek koji ne osjeća odgovornost za ono što se dešava u instituciji koja je pod njegovom direktnom nadležnosti. Mi nemamo očekivanja da će oni na pravi način reagirati, što ne znači da mi ne trebamo insistirati. Ono što će im se u konačnici desiti ako ne počnu izvršavati svoje obaveze jest neposluh i odustajanje od njih.

Kako, općenito, ocjenjujete situaciju na KCUS-u? Šta će značiti odlazak 13 stručnjaka za građane i pacijente u KS?

– Koliko mi je poznato, Klinički centar može nastaviti da nesmetano radi, ali, kao što sam rekao, struka se, posebno ona specijalistička, mora zadržati u zdravstvenom sistemu KS. Nadam se da odlazak doktora neće biti udar na naš zdravstveni sistem. Mnogo teže posljedice taj odlazak ostavit će na građane u smislu gubitka povjerenja u KCUS. Jer, ako vam specijalisti godinama govore da su onemogućeni da u toj ustanovi rade u skladu s Hipokratovom zakletvom, kako onda vi možete osjećati sigurnost da se tamo liječite.

Kako su ostale zdravstvene ustanove u KS, prema Vašem mišljenju, odgovorile na izazove pandemije?

– Domovi zdravlja i primarna zdravstvena njega je odgovorila na najbolji mogući način tek nakon što smo smijenili upravu. Direktorica Kečo je, vodeći se i svojim primjerom, uspješno povela ostali zdravstveni kadar u primarnoj zdravstvenoj njezi. Suštinski su oni apsorbirali onaj prvi udar kada smo imali najveći rast zaraženih u martu. Posebno se istakla brzinom reagovanja kod otvaranja novih COVID ambulanti i reorganizacijom postojećih, a sve sa ciljem smanjenja gužvi. Sa tom svrhom su otvorene i nove terapijske ambulante za COVID pacijente te Call centri koji su u jednom trenutku primali i po 2.000 poziva na dan. Uvedena su Drive-in testiranja koja su također smanjila gužve i pritisak na tu ustanovu. Uz puno truda, uspješno je organiziran početak masovne vakcinacije u Zetri.

Mislim da su građani u velikoj mjeri, naravno ne svi, jer uvijek postoje greške, dobili kvalitetnu uslugu za razliku od prethodnog perioda kada sve ove stvari nisu bile moguće.

Što se tiče Opće bolnice, tamo je urađen ogroman posao i po reakcijama pacijenata može se vidjeti da je tamo usluga na visokom nivou. Možemo biti zahvalni Općoj bolnici na način na koji su oni i zdravstveni kadar reagovali na treći talas koronavirusa.

Prošlo je prvih 100 dana od kada ste na čelu Vlade KS? Kako ste lično zadovoljni Vašim radom i rezultatima u proteklom periodu?

– Iskreno, neću biti zadovoljan dok ne dovršimo velike promjene u našem društvu u Kantonu. Ono što mogu istaći je da smo u prvih 100 dana, osim borbe sa trećim valom pandemije, jedini Kanton i jedini nivo vlasti u BiH koji je zanovio Korona zakon na osnovu kojeg će veliki dio budžetskih sredstava biti vraćen u privredu, kao reakcija na zatvaranja i smanjenu ekonomsku aktivnost, uzrokovanu pandemijom. Jedini smo kanton koji je dobio svoje vakcine. One jesu donirane, međutim, mi nećemo odustati i od namjere da ih dobijemo na komercijalni način i da ih platimo.

Ja bih htio navesti i još jednu činjenicu, a to je da nismo zapustili rad niti u jednom resoru pod izgovorom borbe protiv pandemije. Navest ću samo primjer obrazovanja. Naši učenici će od sljedeće školske godine imati novi kurikulum, prvi smo u BiH koji će imati obrazovanje usklađeno s jedinstvenom jezgrom i u skladu s evropskim preporukama.

Komercijalna nabavka

S kakvim problemima ste se suočili u ovom mandatu? Koji su Vam najteži izazovi?

– Kao što možete pretpostaviti, najveći izazov je bio treći val pandemije. Moram naglasiti da je BiH, u trenutku kada je krenuo treći val pandemije, jedina imala otvorene granice i punu slobodu putovanja, da su turisti mahom iz regije, koji nisu imali gdje otići, dolazili u Sarajevo kao turistički centar BiH, a koje se tim slijedom našlo prvo na udaru trećeg vala pandemije. Mi smo radili najbolje što smo mogli, sigurno je bilo i grešaka, ali svaku uočenu smo promptno sanirali te napravili puno onoga što već u prvoj godini pandemije, iz meni nejasnih razloga, nije bilo napravljeno.

Najveće kritike koje su išle na rad Vlade bile su uglavnom u vezi sa nabavkom vakcina. Kako to komentirate?

– Jedina smo država čiji državni nivo nije aktivno učestvovao u komercijalnoj nabavci vakcina. Čini se da je naš državni vrh pogrešno shvatio COVAX mehanizam. Taj mehanizam je suštinski humanitarni. Mislim, lijepo je da smo uplatili vakcine koje su otišle u neke druge države, dok ih mi još čekamo, ali ono što smo trebali raditi i što je radila i regija i ostatak svijeta, a to je da se državni nivo morao uključiti u komercijalnu nabavku vakcina.

Ne možete istovremeno biti i humanitarac i računati na humanitarnu pomoć. KS je bio prisiljen da se bez čekanja na njih uključi u proces nabavke vakcina. Rezultat naših napora je jedan dio humanitarnih vakcina i nadam se da će KS, ali i FBiH i drugi nivoi vlasti uskoro uspjeti nabaviti veći broj vakcina kako bi napokon krenuli sa masovnom vakcinacijom na cijelom području KS, FBiH i BiH.

Šta će biti prioriteti u Vašem daljem radu?

– Prioritet je naš koalicioni sporazum. Mogu najaviti nekoliko stvari. Sigurno će to biti proširenje obuhvata predškolskog obrazovanja, koje smo kao proces započeli još 2019.. Prije nekoliko dana je otvoren vrtić u Starom Gradu koji od rata nije bio obnovljen. Postoji još zgrada koje pripadaju JU “Djeca Sarajeva” koje nisu vraćene u svoju primarnu funkciju.

Velike stvari će se desiti u javnom prijevozu. Imamo nešto sa čim ćemo se suočiti u narednom periodu, a to su nagomilani gubici u GRAS-u, početak rekonstrukcije tramvajske pruge, ugovaranje novih tramvaja, uskoro će nam stići novi trolejbusi, a koji su rezultat projekta koji smo mi započeli 2019., te veliki broj drugih stvari koje ćemo raditi i kojima se radujem.

U analizu rada Vlade u prvih 100 dana, Istinomjer je objavio da je od 404 obećanja iz dokumenta Principa i mjera djelovanja Vlade KS, ispunjeno 7, ispunjava se 14, a 99 obećanja je počelo s realizacijom. Jeste li zadovoljni takvim rezultatima?

– Prvo, moram naglasiti da je dokument koji pominjete i te mjere po kojima se sada prave ove analize jedini u BiH, možda i u regiji. Naš koalicijski sporazum je naša vodilja. U prvih 100 dana najviše smo se fokusirati na pandemiju, ali sam uvjeren da ćemo u narednom periodu, svaki sljedeći kvartal izvještavati o izvršenju sporazuma i da ćemo imati mnogo više ispunjenih mjera.

Politička situacija

Na proteklim lokalnim izborima stranke četvorke su slavile u Sarajevu. U međuvremenu je četvorka postala trojka nakon dramatičnog izbora gradonačelnika Sarajeva i odustajanja Bogića Bogićevića od kandidature. Kako komentirate tu situaciju i aktuelnu političku situaciju u KS?

– Meni je žao što izbor gradonačelnika nije bio onakav kakav je prvobitno planiran, međutim, evo, na kraju, dobili smo gradonačelnicu Benjaminu Karić sa kojom smo svi sretni i neke od stvari koje je ona postavila kao standard, a što bi suštinski i trebala biti snaga glavnog grada u BiH, da potiče dijalog, da razbija stereotipe, da nas kroz pozitivne ideje pokrene naprijed… Sve to ranije je nedostajalo.

Generalno, politička situacija u Sarajevu se nije promijenila. Stranke okupljene oko programa, unatoč svojim razlikama, dokazuju da mogu raditi zajedno na jedinstvenom programu i pri tome, ponavljam, jedinom takvom koalicionom programu u BiH, pa vjerovatno i u regiji. Mislim da će to ljudi prepoznati. U narednom periodu takav princip, takav način rada, može samo da dobije na važnosti i mislim da će i drugi morati tako početi da rade.

(Avaz/PRESS)